A Girl & Her Guard Dog (TV)
Alternative title:
Lei e il suo cane da guardia (Italian)
Ojō to Banken-kun (Japanese)
お嬢と番犬くん (Japanese)
Themes:
age-gap relationship
Plot Summary:
Isaku never asked to be the daughter of a yakuza boss, but when her parents died in a car accident when she was 5, her gangster grandfather took her in and raised her as part of the clan. After years of being avoided by her schoolmates because of her family ties, Isaku is finally ready to make her high-school debut, live a normal life, and maybe even find love...until loyal family servant and Isaku's dedicated guardian, 26-year-old Keiya, enters high school right alongside her and vows to protect her from all of the above. Now she's got a chain-smoking, pistol-wielding knight-in-shining-armor to deal with. (from manga)
User Ratings:
75 ratings have been given [details]
Episode titles: We have 13
Vintage:
2023-09-28
Opening Theme:
"Suki ni Naccha Dame na Hito" (A Person You Shouldn't Fall in Love With) by Masayoshi Ōishi
Ending Theme:
"Magie×Magie" by Akari Kitō
Official website:
アニメ「お嬢と番犬くん」公式サイト (Japanese)
Review:
A Girl & Her Guard Dog Anime Series Review (Jan 19, 2024)
News: Show:
Other article:
The Fall 2023 Anime Preview Guide - A Girl & Her Guard Dog (Sep 29, 2023)
You can contribute information to this page, but first you must login or register |
|
||||
Director: Yoshihiro Takamoto
Series Composition: Aya Satsuki
Storyboard:
Hikaru Takeuchi (ep 6) Kōji Yoshikawa (ep 6) Masato Takeuchi (ED) Mitsuho Seta (OP) Noriaki Saito (eps 2-5, 7-12) Yoshihiro Takamoto (eps 1, 13)
Episode Director:
Ken Katō (eps 3, 9) Natsumi Yasue (eps 8, 12) Taiji Kawanishi (eps 2, 6) Tomio Yamauchi (eps 4, 11) Tomohiro Takahashi (eps 5, 7, 12) Xiong Zi (ep 10) Yoshihiro Takamoto (eps 1, 5, 7, 13)
Music: Tsubasa Ito
Original creator: Hatsuharu
Character Design: Yukiko Ban
Art Director: Lin Ge (Studio Tulip)
Animation Director:
Bojie Xie (ep 4) Chen Yin Xu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Guang Yong Xu (Fincrossed Studio; ep 12) Hee Joo Lee (REGRIM; ep 5) Hiroko Shigekuni (eps 2, 6, 8, 13) Hua Rui Liu (Fincrossed Studio; eps 10, 12) Jia Jia Xie (Shanghai Phantom; eps 3, 8-9) Jian Qing Sun (Miao; ep 6) Jie Yin (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jin Hao Zhang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jong Im Kim (REGRIM; ep 5) Kairi Unabara (ED) Katsuji Matsumoto (eps 6, 11, 13) Mahiru Shinya (eps 6, 13) Qian You (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Ryōken Seto (ep 5) Sang Mi Jang (The Sun; ep 6) Shi Lin Wang (Shanghai Phantom; eps 3, 8-9) Suk Hee Kim (REGRIM; ep 5) Toshiyuki Fujisawa (eps 1, 8, 12-13) Tsutomu Ōno (eps 1, 8) Wei Lin (ep 7) Wei Niao (eps 7, 10) Wen Jing Li (Fincrossed Studio; ep 12) Won Hee Kim (REGRIM; ep 5) Xiao Wei Wu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yan Jun Lan (ep 7) Yi Li (ep 4) Yi Fan Jin (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) You Wei Weng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yukiko Ban (OP) Zhen Ye Wang (Laplace Animation; 6 episodes eps 3-4, 7, 9-11 )Zhi Lan Cui (Fincrossed Studio; ep 12)
Sound Director: Fumiyuki Go
2nd Key Animation:
Bi Ren Zhang (Shanghai Phantom; ep 9) Dan Wu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Duo Xu (Shanghai Phantom; eps 3, 8-9) Hee Joo Lee (REGRIM; ep 5) Honoka Kyūtoku (OP) Hua Rui Liu (ep 6) Hui Yue (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Hui Shan Hu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jia Liu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jia Lin Tang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jia Yu Wu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jiangpeng Ouyang (Laplace Animation; eps 3, 9) Jie Zhao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jing Song Zhou (Shanghai Phantom; eps 3, 9) Jong Im Kim (REGRIM; ep 5) Liang Sheng Zhao (Miao; ep 6) Mei Xin Wu (Shanghai Phantom; eps 8-9) Meng Yuan Hua (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Mi Ok Kim (The Sun; ep 6) Min Zhao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Nai Xin Liu (Shanghai Phantom; eps 3, 8-9) Sang Mi Jang (The Sun; ep 6) Si Shi Cheng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Sora (Laplace Animation; eps 3, 9) Suk Hee Kim (REGRIM; ep 5) Ting Pan (Laplace Animation; ep 3) Wan Ting Zhu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Wei Niao (ep 6) Won Hee Kim (REGRIM; ep 5) Xiao Yan Jia (ep 6) Xin Xu (Laplace Animation; eps 3, 9) Xin Wei Zhang (OP) Yan Wang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yan Xi Ke (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yi Su (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yi Ji Wang (Shanghai Phantom; ep 9) Yi Jie Zhou (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yu Tong Zhong (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Zhao Wei Weng (Shanghai Phantom; ep 8) Zhen Ye Wang (Laplace Animation; eps 3, 9-10) Zhi Geng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Zi Li Qin (Laplace Animation; eps 3, 9)
3D CG:
Hao Wei Hu (Bibury Animation CG; ep 5) Kōhei Nojima (Bibury Animation CG; ep 5) Ryōta Takaishi (Wired; eps 7, 9) Seiya Fuchigami (Wired; eps 1-10) Takuya Sekiguchi (Wired; 8 episodes eps 1-4, 6, 8-10 )Toshirō Hamamura (Wired; eps 1-5, 7, 9-13) Yasuhiro Makino (Wired; ep 8)
3D Layout:
Kazuyoshi Tezuka (Aera Laboratory; eps 11-12) Ryōji Shirakawa (Aera Laboratory; eps 11-12) Saki Nakayama (Aera Laboratory; eps 11-12) Shūhei Hashimoto (Aera Laboratory; eps 11-12) Takahiro Kamiya (Aera Laboratory; eps 11-12) Tomohiro Imada (eps 11, 13) Yoshitaka Itai (Aera Laboratory; eps 11-12)
Assistant Unit Director: Masato Takeuchi (OP)
Background Art:
Airi Itō (Studio Tulip; 5 episodes eps 1, 4, 6, 11, 13 )Ami Nagata (Studio Tulip; 8 episodes eps 2-3, 5-6, 9-11, 13 )Asuka Kawasaki (Studio Tulip; 7 episodes eps 3, 5-6, 9-10, 12-13 )Ayumi Nagayama (Studio Tulip; eps 3, 8, 11) Bao Chong Wang (OP) Chang Hao Pu (Studio Tulip; ep 12) Da Eun Jeong (NAMU Animation; ep 7) Denise Lopez Kiguchi (Studio Tulip; eps 3, 5, 8) Harunori Saitō (Studio Tulip; 7 episodes eps 1, 4-5, 8-10, 13 )Hiroto Shirafuji (Studio Tulip; 7 episodes eps 4-5, 8-11, 13 )Hye Jin Lee (Studio Tulip; eps 4-6) Jin Ha Yoo (NAMU Animation; ep 7) Jun He (Studio Tulip; 5 episodes eps 4, 6, 9-10, 13 )Jung Ho Seo (NAMU Animation; ep 7) Kazuma Okada (Studio Tulip; 6 episodes eps 1, 4, 9-10, 12-13 )Keigo Shimizu (Studio Tulip; 8 episodes eps 2-3, 5-6, 9-10, 12-13 )Lin Ge (Studio Tulip; OP; eps 2, 8) Manabu Katō (Studio Tulip; 9 episodes eps 1-2, 4, 6, 9-13 )Mitsuho Seta (ED) Naoki Ōya (Studio Tulip; 6 episodes eps 2-3, 5, 8, 12-13 )Nataporn Tantipatanaseri (Studio Tulip; eps 3, 5, 8) Reima Tozuka (Studio Tulip; eps 3, 5-6, 11) Ryo Kobayashi (Studio Tulip; 7 episodes eps 1, 4, 6, 9-11, 13 )Ryūnosuke Miyamaki (Studio Tulip; eps 5, 8, 12-13) Sanae Matsumura (Studio Tulip; eps 4, 8, 11) Shōko Hashimoto (Studio Tulip; ep 3) Shōtarō Fukushima (Studio Tulip; eps 3, 8, 12) Shu Liu (Studio Tulip; ep 11) Tomoaki Takimoto (Studio Tulip; eps 1, 5-6) Xiao Miao Li (Studio Tulip; eps 5, 13) Yūka Hayashi (Studio Tulip; 7 episodes eps 1-2, 4, 6, 9-10, 12 )Yūta Toyosaki (Studio Tulip; eps 1, 4, 6, 11)
Background Assistance:
Bao Chong Wang (J&K Corporation; 7 episodes eps 1-3, 6, 8-10 )Fumiya Taniguchi (J&K Corporation; 5 episodes eps 4, 8-9, 11-12 )Liang Ying Li (J&K Corporation; eps 1-4, 10, 12) Mina Demura (J&K Corporation; 6 episodes eps 2-4, 6, 11-12 )Qing Qing Gao (eps 2-5) Rong He (J&K Corporation; ep 8) Sayumi Nasu (J&K Corporation; 6 episodes eps 4, 6, 9, 11-13 )Song Yang Yu (J&K Corporation; 5 episodes eps 2-3, 5, 9, 12 )Su Ping Yu (J&K Corporation; eps 4-6, 11-12) Xing Zi Li (J&K Corporation; eps 2-4, 11) Ya Yu Zhu (J&K Corporation; 5 episodes eps 2-3, 5, 9, 12 )
Color Coordination:
Bi Rong Yan (Miao; ep 6) Fumiko Tanaka (ep 9) Haremi Miyagawa (ep 4) Miyuki Kibata (OP; ep 1) Miyuki Yoshioka (eps 6, 10, 12) Ryōta Nakata (ep 3) Ryōya Koga (ep 7) Xiao Zong Chen (Miao; ep 6) Yuki Hayashi (ep 13)
Color design: Miyuki Kibata
Digital Check:
Akihisa Katō (eps 12-13) Ami Koyanagi (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Ayao Watanabe (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4, 10) Mazuki Yamauchi (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Nosuzu Yasumoto (6 episodes eps 4, 7-8, 10-12 )Sachiyo Hiraide (eps 10-11) Sayaka Fujita (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Yuka Kato (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Yuki Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )
Digital Finish Animation:
Akihisa Katō (eps 3, 13) Ayaka Kusanagi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4-5, 10) Ayao Watanabe (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 5-6) Etsuyo Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Hikari Sasahara (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4-6, 10) Hinako Roppongi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4, 10) Jing Tian (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4, 10) Kana Narita (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Mugen Narita (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 5, 9) Nami Miyazaki (Tsumugi Akita Anime Lab; 5 episodes eps 1, 4, 6, 9-10 )Nosuzu Yasumoto (ep 2) Reina Itō (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Rina Saitō (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Sachika Shimada (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4, 10) Shō Chikaraishi (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 5) Thi Kim Phuong Nguyen (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )
Digital In-between Animation:
Akihisa Katō (eps 3, 13) Ayaka Kusanagi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4-5, 10) Ayao Watanabe (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 5-6) Etsuyo Satō (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Hikari Sasahara (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4-6, 10) Hinako Roppongi (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4, 10) Jing Tian (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4, 10) Kana Narita (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Mugen Narita (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 5, 9) Nami Miyazaki (Tsumugi Akita Anime Lab; 5 episodes eps 1, 4, 6, 9-10 )Nosuzu Yasumoto (ep 2) Reina Itō (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Rina Saitō (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )Sachika Shimada (Tsumugi Akita Anime Lab; eps 1, 4, 10) Shō Chikaraishi (Tsumugi Akita Anime Lab; ep 5) Thi Kim Phuong Nguyen (Tsumugi Akita Anime Lab; 7 episodes eps 1, 4-6, 8-10 )
Editing: Michi Takigawa (REAL-T)
Finish Animation:
Cheng Dai (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Chun Yang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Dan Zhao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Dan Hong Zhang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jie Shi (Laplace Animation; eps 3, 9) Jin Ming Yan (Laplace Animation; eps 3, 9) Meng Qin Peng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Qi Zhou (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Qing Feng Ren (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Song Wu (Laplace Animation; eps 3, 9) Xiang Yu Pi (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Xiao Hong You (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Xin Yi Xie (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Xing Yue Xie (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Ying Chen (Laplace Animation; eps 3, 9)
Finish Check:
Bi Rong Yan (Miao; ep 6) Haremi Miyagawa (ep 4) Miyuki Kibata (OP; ep 1) Miyuki Yoshioka (eps 6, 10, 12) Ryōta Nakata (ep 3) Ryōya Koga (ep 7) Xiao Zong Chen (Miao; ep 6) Yuki Hayashi (ep 13)
In-Between Animation:
Aiko Tanaka (project No.9; ep 1) Chu Luo Dai (Laplace Animation; eps 3, 9) Dan Zhao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Fei Wang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Fu Zhang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Hui Liu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jia Wen Yin (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jian Wei (Laplace Animation; eps 3, 9) Li Xu Gu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Lian Long Tan (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Lu Yao Yang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Lun Chun Chen (Laplace Animation; eps 3, 9) Ming Yan Zheng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Peng Wu (Laplace Animation; eps 3, 9) Qin Qing Huang (Laplace Animation; eps 3, 9) Shu Hong Guo (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Si Dun Lin (Laplace Animation; eps 3, 9) Tai Chao Huang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Wei Chen (Laplace Animation; eps 3, 9) Xue Jing Lin (Laplace Animation; eps 3, 9) Yan Chen (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yi Chen (Laplace Animation; eps 3, 9) Ying Xia Li (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yong Fu Zheng (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Zhi Juan Li (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9)
In-Between Check:
Akihisa Katō (eps 2, 5, 8, 11) Chang Hui Jin (Miao; ep 6) Deng Chen Liu (Miao; ep 6) Nosuzu Yasumoto (eps 3, 6) Sachiyo Hiraide (eps 1, 4, 7, 10)
Key Animation:
Ai Shuang Mei (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Akio Uchino (6 episodes eps 1-2, 4, 7, 10, 13 )Bi Ren Zhang (Shanghai Phantom; ep 3) Chuang Xu (ep 4) Da Chen Mei (ep 8) Deng Chen Liu (Miao; eps 6-7) Di Wang (ep 4) Ding Fu Liu (ep 4) Dong Hoon Lee (The Sun; ep 6) Dong Wook Lee (ep 7) Eulotus_M (ep 5) Fei Liao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Hangcen Jiang (ep 4) Hideki Kamoda (ED) Hong Yun Zhu (Miao; eps 6-7) Huo Long Wang (ep 4) Jag (ep 5) Ji Su Sul (REGRIM; ep 5) Jia Yuan Liang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Jing Song Zhou (Shanghai Phantom; ep 8) Jong Il Lee (The Sun; eps 6-7) Jong Ki Choi (REGRIM; ep 5) Jun Wang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Junji Uesugi (eps 2, 6) Kai Fa Ran (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Katsuji Matsumoto (6 episodes eps 2, 6, 8-9, 11, 13 )Ke Xin Yang (Shanghai Phantom; ep 3) Kuon Senshiba (ep 13) Li Cheng Li (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Masanari Yasaka (eps 9, 12) Meng Fei Song (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Momoka Uchida (OP) Norimoto Tokura (ep 5) Pei Ming Zhou (ep 4) Peng Guan (ep 4) Qi Wei Tao (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Risako Shiina (eps 1, 7, 10) Saki Hasegawa (ep 8) Saori Yagi (ED) SENO (ep 3) SheerKuga (ep 5) Shigemi Aoyagi (ep 1) Si Ok Park (ep 7) Speedie (eps 3, 8) Takao Takegami (ep 1) Takurō Sakurai (eps 3, 8) Tatsuo Nakajima (4 episodes eps 2, 6, 11, 13 )Tianyu Xu (Shanghai Phantom; ep 3) Tomoyuki Nagase (ep 9) Toshiyuki Fujisawa (ep 1) Wu A (ep 7) Xiao Wei Yuan (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Xiao Yan Jia (ep 7) Yang Yang (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yasunori Yamaguchi (ep 2) Yi Ji Wang (Shanghai Phantom; ep 3) Ying Chao Qu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yu Jie Gu (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Yu Lan Wang (ep 4) Yukiko Shimizu (ep 5) Yuma Nomura (eps 3, 8) Zhao Wei Weng (Shanghai Phantom; ep 3) Zhi Xin (ep 10) Zhi Lin Ma (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9) Zi Xie Lin (Akatsuki & Phoenix Animation Holdings; ep 9)
Photography:
Ayaka Nobusawa (Dangun Pictures; eps 6-7) Iori Yokoi (Dangun Pictures; eps 5-7) Junichi Kakinuma (Rare Trick; eps 1-3) Kanako Maeda (Rare Trick; eps 1-3) Kokoa Hirai (Dangun Pictures; eps 5-7) Riku Arima (Dangun Pictures; eps 5-6) Satsuki Miyake (Rare Trick; eps 1-3) Sei Sakamoto (Rare Trick; eps 4, 7-13) Shigeki Asakawa (OP) Si Qi Zhao (Rare Trick; eps 1-2) Xiang Guang Chen (Dangun Pictures; eps 5-7) Yasuhiko Abe (Rare Trick; eps 1-3) Yomogiko Murano (Rare Trick; eps 3-4, 7-13) Yuichiro Tozawa (Graphinica; ED) Yuki Sakurai (Rare Trick; eps 3-4, 7-13) Yukie Ōyagi (Rare Trick; ep 3) Yukino Kobayashi (Rare Trick; eps 8-13) Yuri Ōkawa (Rare Trick; eps 3-4, 7-13)
Production Advancement:
Masato Takeuchi (OP,ED) Ryōtarō Hara (eps 6, 11, 13) Yuma Hoshikoshi (eps 1, 4, 7, 10)
Production Desk: Ryōtarō Hara
Setting Production: Yūsuke Shibata
Sound Effects: Yui Ando
Special Effects: Ryōhei Matsuda
|
Akari Kitō as
Yūichirō Umehara as
Junya Enoki as
Mai Nakahara as
Ayumi Mano as
Chiemi Tanaka as
Gakuto Kajiwara as
Genta Nakamura as
Haruki Ishiya as
Hiroko Kiso as
Hiromichi Tezuka as
Hitomi Ueda as
Hitoshi Bifu as
Kanna Nakamura as
Kenichirō Matsuda as
Kento Shiraishi as
Masaki Terasoma as
Miyari Nemoto as
Sakie Takada as
Sōhei Horikane as
Taito Ban as
Takuto Arai as
Teppei Uenishi as
Yōhei Matsuoka as
Yoshino Aoyama as
Yu Kanda as
Yūki Inoue as
Yukihiro Nozuyama as
Yūya Hirose as
|
|||
2nd Key Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 9, 12) Ani-G (ep 12) Fincrossed Studio (ep 12) Grain (ep 2) LO Studio (eps 5, 10-11) One Order (5 episodes eps 2, 5-6, 9, 12 )RadPlus (9 episodes eps 3, 5-6, 8-13 )REGRIM (eps 3, 5-6, 12) Revival (eps 2-13) Seven Seas (6 episodes eps 4-6, 8-9, 12 )Shanghai Honghuang Art (ep 6) Shanghai Phantom (eps 3, 8-9) Studio EverGreen (5 episodes eps 1, 4, 6, 10-11 )Studio Massket (eps 11, 13) The Sun (ep 6) Tsumugi Akita Anime Lab (ep 1)
3D Layout: Aera Laboratory (ep 12)
Animation Direction:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 9) Fincrossed Studio (ep 12) RadPlus (eps 3, 8) REGRIM (eps 3, 5-7, 12) Revival (eps 3-4, 8, 10) Shanghai Phantom (eps 3, 8-9) Studio EverGreen (ep 4) Studio Massket (ep 11) The Sun (ep 6)
Animation Production: project No.9
Background Art: Studio Tulip
Background Art Cooperation: J&K Corporation (eps 2, 8, 10-12)
Color Key: Studio Targe (eps 2, 5, 8, 11)
Digital Finish Animation: Tsumugi Akita Anime Lab (eps 1, 3-13)
Digital In-between Animation: Tsumugi Akita Anime Lab (eps 1, 3-13)
Digital Inspection: Tsumugi Akita Anime Lab (eps 1, 3-13)
Editing Studio: REAL-T
In-Between Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 9, 12) Ani-G (ep 12) Fincrossed Studio (ep 12) Grain (ep 2) LO Studio (eps 5-6, 11) One Order (6 episodes eps 2, 5-6, 8-9, 12 )project No.9 (ep 1) RadPlus (9 episodes eps 3, 5-6, 8-13 )REGRIM (eps 3, 5-6, 12) Revival (eps 1-13) Seven Seas (6 episodes eps 4-6, 8-9, 12 )Shanghai Honghuang Art (eps 3, 6, 8-9) Shanghai Phantom (eps 3, 6, 8-9) Studio EverGreen (5 episodes eps 1, 4, 6, 10-11 )Studio Gram (OP) Studio Massket (eps 11, 13) Tsumugi Akita Anime Lab (ep 1) xenron (ED)
Key Animation:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (ep 9) Ani-G (ep 12) Grain (ep 2) LO Studio (eps 10-11) One Order (eps 2-3, 9, 12) RadPlus (eps 6, 10-13) REGRIM (eps 3, 5-6, 12) Revival (4 episodes eps 6, 10-11, 13 )Seven Seas (eps 6, 8) Shanghai Phantom (eps 3, 8) Studio EverGreen (eps 1, 4, 10-11) Studio Massket (eps 11, 13) The Sun (ep 6)
Music Production: Pony Canyon
Paint:
Akatsuki & Phoenix Animation Holdings (eps 9, 12) Ani-G (ep 12) Fincrossed Studio (ep 12) Grain (ep 2) LO Studio (eps 5-6, 10-11) One Order (7 episodes eps 2, 5-6, 8-9, 11-12 )RadPlus (9 episodes eps 3, 5-6, 8-13 )REGRIM (eps 3, 5-6, 12) Revival (eps 1-13) Seven Seas (6 episodes eps 4-6, 8-9, 12 )Shanghai Honghuang Art (eps 3, 6, 8-9) Shanghai Phantom (eps 3, 6, 8-9) Studio Elle (ep 1) Studio EverGreen (5 episodes eps 1, 4, 6, 10-11 )Studio Gram (OP) Studio Massket (eps 11, 13) Tsumugi Akita Anime Lab (ep 1) xenron (ED)
Sound Production: Bit Grooove Promotion
Video Editing: qooop (eps 1-13)
|
||||
|
||||
(none) |
Internet Streaming: Crunchyroll |
|||
(none) |
||||
(none) |
Internet Streaming: Crunchyroll |
|||
(none) |
||||
DISCLAIMER | add information | report an error | lookup sources |
Compare this anime's credits with others
# A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Anime anthology